Jak již bylo uvedeno v úvodu, historie Břevnovské radiály sahá až hluboko do let minulých. Původní (politicky zavržený) systém ZÁKOS (1974 – 1990) sestával ze tří okruhů (vnitřní, střední a vnější) a radiál navazujících na hlavní vstupy do Prahy a nahradil předchozí koncepci roštovou, jejímž pozůstatkem je severojižní radiála. Do doby vzniku tohoto systému se patrně datuje i první zmínka o Břevnovské radiále. Z původně navrhovaných radiál však v roce 1990 náhradou Zákosu Husem zůstalo pouze sedm radiál, tři z původních (a to konkrétně Žižkovská, Veleslavínská a Krčská) byly z územního plánu vyřazeny. Zbývajících sedm, včetně radiály Břevnovské, tvoří základní kostru budoucí pražské komunikační sítě. Ve funkci jsou však v současnosti pouze Prosecká, Štěrboholská, Chodovská, Chuchelská a půl Radlické radiály. Vysočanská je rozestavěna ve vnější části po průmyslový polookruh a má sloužit za dlouhodobě absentující stavbu 520 SOKP, která bude zřejmě dokončena jako poslední ze silničního okruhu.
Na řešení nové kapacitní silniční spojnice v západním sektoru města (Břevnovské radiály) byla v minulosti vypracována již celá řada studií a jiných projektových dokumentací, které se snažili určitým způsobem vymezit koridor průchodu budoucí komunikace územím. Zde jsou uvedeny pro přehled alespoň ty nejvýznamnější z nich:
Zlomovým momentem v celé investorské přípravě akce výstavby Břevnovské radiály bylo její schválení v Územním plánu hl.m. Prahy, a to usnesením Zastupitelstva dne 9. 9. 1999. Výše zmíněné usnesení zastupitelstva obsahuje rovněž prováděcí vyhlášku o závazné části územního plánu.
Od tohoto okamžiku se stává hlavním zpracovatelem projektové dokumentace firma CityPlan, spol. s r. o. ve spolupráci s firmou SATRA, spol. s r. o.
Za aktuální a ke stabilizaci trasy vedoucí lze považovat Dopravní studii Břevnovské radiály z roku 2001. Tehdy firma CityPlan společně s firmou SATRA pro tehdejší ÚRM zhotovili projektovou dokumentaci BR, na základě které byla Břevnovská radiála stabilizována do územního plánu, a to ve dvou částech – jako etapa a výhled.
Část etapa zaujímala v Dopravní studii (2001) úsek Břevnovské radiály v rozsahu od napojení na Silniční okruh na západním okraji města až po křižovatku Vypich včetně. To předpokládá realizaci této stavby do roku 2010. Zbývající část trasy, tj od křižovatky Vypich po napojení na Městský okruh, je zahrnuta v územním plánu jako výhled. Důležitou poznámkou je rovněž uvažovaná realizace samotné křižovatky Vypich jako nulté etapy výstavby Břevnovské radiály.
Rozdělení realizace Břevnovské radiály na dvě části – etapu a výhled je plně podpořeno skutečností, že je trasa BR rozdělena do dvou homogenních úseků, které mají obdobný charakter navrženého řešení. Zatímco první část etapa (od MÚK Řepy po křižovatky Vypich) prochází, až na malé výjimky, téměř nezastavěným územím (Řepské skládky, zahrádkářská kolonie,….) a je řešena jako nová stavba „na zelené louce“, úsek výhled prochází naopak hustě zastavěným územím s obytnou zástavbou ve stopě stávající ulice Patočkova. Výhledový úsek je zakreslen v územním plánu čárkovanou čarou, avšak odklonění hlavní trasy do jiné polohy se jeví jako nemožné, neboť se pohybujeme v území plně zastavěném a zcela zásadní roli hrají v této věci skutečnost, že všechny tři styčné napojovací body (MÚK Řepy, Vypich a Malovanka) jsou již postavené (popřípadě v pokročilém stádiu přípravy) a nelze je tedy změnit.
V usnesení zastupitelstva hl. m. Prahy č. 11/13 ze dne 30. 10. 2003 k návrhu změn 03 Územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy se v části II. schvalují pod bodem č. 1 změny 03 ÚPn SÚ HMP, uvedené v příloze č. 2 tohoto usnesení včetně jejich územního vymezení v grafické části. V podrobném popisu změny 03 ÚPn SÚ hl. m. Prahy je pod číslem změny 66 uvedena realizace Břevnovské radiály před rokem 2010 (tím je myšlen pouze úsek etapa, neboť změna územního plánu byla vypracována na základě dopravní studie z roku 2001, která uvažovala realizaci BR ve dvou časových rovinách). Ve vyjádření pořizovatele se dále uvádí, že návrh změny byl projednán a doporučuje se ke schválení. Dále se ve vyjádření pořizovatele uvádí, že se změnou nesouhlasí MČ Praha 17, MěU Hostivice, Spojené občanské sdružení a Ateliér pro životní prostředí.
Na Dopravní studii z roku 2001 následně navázala Technická ověřovací studie z roku 2004 (opět sdružení firem CityPlan a Satra), která se již podrobněji zabývala samotným technickým řešením jednotlivých částí BR a variantním způsobem se snažila znázornit všechny úhly pohledu. Technická ověřovací studie z roku 2004 je zároveň první dokumentací v problematice přípravy Břevnovské radiály, která byla zpracována pro Odbor městského investora (OMI), který se od této chvíle stává hlavním přípravářem celé akce.
V následujících letech až do současnosti zpracovalo sdružení firem CityPlan – Satra několik dalších navazujících dokumentací, které zohledňují jednotlivé kroky investorské přípravy a reagují na připomínky dotčených orgánů státní správy a občanských iniciativ. Chronologicky lze popsat a seřadit dosavadní inženýrskou přípravu stavby č. 7553 následovně, přičemž obsahová náplň jednotlivých dokumentací je zcela patrná z jejich názvů:
Rok 2001 – zpracována Dopravní studie BR (DS BR – objednatel ÚRM)
následuje projednání této dokumentace a vznesení připomínek.
Trasa BR je následně v návaznosti na zpracovanou Dopravní studii upřesněna změnou 03 ÚPn, která byla schválena usnesením ZHMP v roce 2003.
Rok 2004 – zpracována Technická ověřovací studie Břevnovské radiály (TOS BR – objednatel OMI)
opět následuje projednání a vznesení připomínek.
Rok 2005 – zpracována Studie proveditelnosti Břevnovské radiály (FS BR – objednatel OMI, tato dokumentace je podkladem pro následné Oznámení EIA)
Rok 2005 – následně podáno Oznámení EIA dle Zák. č. 100/2001 Sb (oznamovatel OMI, zpracovatel oznámení je Ing. Zuzana Toniková)
Zjišťovací řízení (MŽP) – na základě něj jsou vzneseny další připomínky, zejména občanskými iniciativami.
Rok 2006 – zpracována dokumentace s názvem Dopracování Technické ověřovací studie a Studie proveditelnosti na základě připomínek a požadavků vzešlých ze závěrů zjišťovacího řízení (DOPRACOVÁNÍ TOS a FS BR 2006 – objednatel OMI)
Rok 2007 – zpracována Studie propojení ulice Kukulova s trasou BR na podnět Fakultní nemocnice Motol (Propojení Kukulova « BR – objednatel OMI)
Přes již ukončené Zjišťovací řízení (MŽP) jsou vzneseny další připomínky občanskými iniciativami – MŽP je doporučuje ROVNĚŽ dopracovat.
Rok 2007/2008 – zpracováno doplnění dokumentace Dopracování Technické ověřovací studie a Studie proveditelnosti (Dopracování TOS a FS BR 2007 – objednatel OMI, původní Dopracování je doplněno o další nové varianty)
Rok 2008 – zpracována kompletní dokumentace EIA
TATO DOKUMENTACE JE NÁSLEDNĚ V BŘEZNU 2009 PODÁNA K VYJÁDŘENÍ NA MŽP A NÁSLEDNĚ V ČERVNU 2009 VRÁCENA K DOPRACOVÁNÍ S ODDŮVODNĚNÍM NEDOSTATEČNÉHO ZAPRACOVÁNÍ PŘIPOMÍNEK VZEŠLÝCH ZE ZÁVĚRŮ ZJIŠŤOVACÍHO ŘÍZENÍ A ROZPORŮ V DOKUMENTACI.
V PRŮBĚHU ROKU 2009 PROBÍHÁ VZÁJEMNÁ KORESPODENCE MEZI MŽP A OMI VE SNAZE VYSVĚTLENÍ SI VZÁJEMNÝCH POSTOJŮ A NÁZORŮ NA ZPRACOVANOU DOKUMENTACI EIA. OMI TRVÁ SPOLEČNĚ SE ZPRACOVATELEM DOKUMENTACE NA TVRZENÍ, ŽE ZPRACOVANÁ DOKUMENTACE JE ZPRACOVÁNA ZCELA V SOULADU SE ZÁVĚRY ZJIŠŤOVACÍHO ŘÍZENÍ A S MAXIMÁLNÍ ODPOVĚDNOSTÍ A NENÍ TUDÍŽ ŽÁDNÝ DŮVOD, PROČ CELÝ PROCES EIA NEDOKONČIT. ZÁSTUPCI MŽP NAOPAK ZPRACOVANOU DOKUMENTACI ODMÍTAJÍ A POŽADUJÍ ZAPRACOVAT STÁLE NOVÉ A NOVÉ PŘIPOMÍNKY A NÁMĚTY, KTERÉ NA MŽP PŘICHÁZEJÍ, A TO I PŘES UKONČENÉ PŘIPOMÍNKOVÉ ŘÍZENÍ.
Rok 2010 – zpracováno Doplněné dokumentace EIA
S OHLEDEM NA PŘEDCHOZÍ VRÁCENÍ K DOPRACOVÁNÍ A NA ZÁKLADĚ NOVÝCH SKUTEČNOSTÍ V ÚZEMÍ JE DOKUMENTACE EIA DOPLNĚNA A NÁSLEDNĚ V PROSINCI 2010 ZNOVU PŘEDLOŽENA K POSOUZENÍ U MŽP. V BřeznU 2011 JE POTÉ opětovnĚ vrácenA oznamovateli OMI s odůvodněním nedostatečného doplnění a se vznesením dalších nových požadavků na dopracování, z nichž některé jsou však v rozporu s předchozími požadavky či DOKONCE původními závěry zjišťovacího řízení.
V SOUČASNÉ DOBĚ PROBÍHAJÍ INTENZIVNÍ JEDNÁNÍ MEZI ZÁSTUPCI INVESTORA A ZPRACOVATELE DOKUMENTACE NAD DALŠÍM POSTUPEM A ZPŮSOBEM DOPRACOVÁNÍ DOKUMENTACE. CÍLEM VŠECH ZÚČASTNĚNÝCH STRAN JE NALEZENÍ TAKOVÉHO VHODNÉHO ŘEŠENÍ, KTERÉ URYCHLENĚ DOKONČÍ CELÝ PROCES EIA A UMOŽNÍ TAK ZAHÁJENÍ PROJEKTOVÝCH PRACÍ NA NÁSLEDNÉM STUPNI PROJEKTOVÉ PŘÍPRAVY – DOKUMENTACI PRO ÚZEMNÍ ROZHODNUTÍ (DÚR).